חשבון נפש- 10 החטאים הגדולים ביותר בחיפוש עבודה

זמן קריאה כ- 4 דקות

רגע לפני יום כיפור וחשבון הנפש שמגיע איתו באופן אינטגרלי, החלטתי לשתף אתכם בעשרת החטאים הגדולים, שכדאי להימנע מהם כשמחפשים עבודה.

 1. חטא האימפולסיביות- הטור הקודם הסתיים בשאלה החשובה והקשה ביותר - מי אנחנו ומה הסיפור שאנחנו מספרים. פעמים רבות בקריירה, אנחנו יוצאים לדרך של חיפוש עבודה ממקום אימפולסיבי - שחיקה, מרמור וחוסר שביעות רצון. ראשית, כדי לעשות את זה ממקום נקי יותר ופחות פזיז, הקפידו להתחיל לחפש עבודה רגע לפני שתחושות אלו מתעצמות. ואז יהיה לכם זמן לשאול את השאלות הנכונות- מה השלב הבא בקריירה שלי? האם אני מחפשת תפקיד ניהולי? האם אני מחפשת חברה קטנה או גדולה? מה הפרק הבא בכתיבת הסיפור שלי? אני, כמי שמגדירה עצמה כאדם ספונטני, מעולם לא הנעתי את הרכב בלי לדעת לאן אני נוסעת, למה החלטתי לנסוע לשם ומה אני הולכת לחפש שם. חשוב לשאול את עצמכם את השאלות הנכונות רגע לפני שאתם לוחצים על הגז ומגיעים למקום הלא נכון.

 

 1. חטא היוהרה- כשאדם מגיע לבשלות מסוימת בקריירה, הוא עשוי ליפול למלכודת מסוכנת של יוהרה. מלכודת זו עלולה להשאיר אותנו במקום, ללא הצלחה, או עם הצלחה חלקית מתוך אמונה שזאת התוצאה הכי טובה שניתן להפיק מהסיטואציה. לכן, חשוב ונכון שבכל שלב בתהליך חיפוש העבודה, תראו את עצמכם כאנשים לומדים - "האם עשיתי נכון? האם ניתן ללמוד מזה ולעשות אחרת?". תשאפו כל הזמן ללמוד דברים חדשים, להקשיב לאחר - להקשיב לדברים הנאמרים, לדברים שלא נאמרים ולשפת הגוף של המראיין, המגייסת או חבר הצוות. תלמדו ותנסו ליישם זאת בתהליך הגיוס המקביל או הבא. הפתרון האמיתי טמון בלשאול את עצמנו שאלות על התהליך לכל אורכו - על הדרך, על האסטרטגיה, ולזכור ששום דבר אינו מובן מאליו. המובן מאליו הוא האויב של האדם הלומד.

 

 1. חטא הזרימה- הסעיף הזה מיועד לאלו מביניכם שמגדירים את עצמם כאנשים זורמים, ספונטניים, מגניבים ועל הדרך גם "לא מחפשים אקטיבית". זה נחמד והכל, אבל ברגע שמתחילים תהליך חיפוש עבודה חשוב להיות מוכנים ולהבין את ההשלכות. יש לבצע תחקיר משולש לקראת כל ראיון עבודה: על החברה, על המראיין (תמיד אפשר לראות בזימון את שמו המלא) ועל עצמנו ביחס למקום המבוקש. ברגע שתדעו את שלושת הדברים האלה, תוכלו להגיע מוכנים יותר, לענות על השאלות בהתאם, להבין אם זה המקום הנכון בשבילכם ויותר מכך - לגרום למראיין להאמין שזה המקום הנכון עבורכם.

 

 1. חטא ההערכה- אחד הדברים שהכי בולטים לנו, כמגייסות, זה הצורה שבה אתם רואים את עצמכם וכמה אתם מעריכים את מה שאתם רואים. זכרו כי אם הגעתם לשלב בו אתם נמצאים - שיחת טלפון ראשונית, ראיון מקצועי, ראיון HR או כל שלב אחר - סימן שאתם ראויים להתמודד למשרה שאתם כל כך רוצים. הגיעו תמיד עם ביטחון, חשבו וזכרו - מדוע הגעתי לאן שהגעתי, והדגישו גם לכם וגם לחברה את הערך המוסף שאתם יכולים להביא, שאנשים אחרים לא. שימו לב שכדאי להגיע עם רעיונות והצעות משלכם לפתרון אתגרים/נושאים העומדים על הפרק בחברה שאליה הגעתם. לעיתים, דווקא רעיונות אלו, שלא בהכרח קשורים לשנות הנסיון שלכם, יביאו את הפן המרענן והיצירתי למעסיק הפוטנציאלי.

 

 1. חטא ציפיות השכר- אחד הנושאים הכי מורכבים וחמים בשוק היום הוא כמה לבקש?כמה פעמים עמדתם בדילמה הזאת: 'אם אבקש יותר מדי, לא ימשיכו איתי תהליך, אך אם אבקש מעט, אני עלול להתחיל עבודה עם התחושה שיכולתי להרוויח יותר', וזה עלול, לפעמים, ללוות אתכם שנים בתפקיד. אז קודם כל חשוב שתדעו - השכר של כל אחד מאיתנו נקבע על פי ממוצע השוק + ניסיון + ההערכה העצמית שלנו. כאשר אתם מתמחרים את עצמכם וקובעים ציפיות שכר, חשוב למקם את עצמכם ביחס לממוצע במשק ועדיין - בהתאמה מוחלטת להערכה שלכם את עצמכם. זכרו שזה חלק מכרטיס הכניסה שלכם וזה חלק מהערכה שלנו, כמגייסות. הקפידו לבוא מוכנים, להסתכל על טבלאות שכר, לשאול אנשים בתפקידים דומים והכי חשוב - קבעו לעצמכם, מבעוד מועד, רף שממנו לא תהיו מוכנים לרדת, וזכרו - השכר שעליו הסכמתם, יצטרך לספק אתכם עד שיחת העלאת שכר, שמתקיימת, ברוב החברות, רק פעם בשנה.

 

 1. חטא ה"לא נעים"- כמו שסבתא שלי אמרה לי כשהייתי קטנה - "נעים מת מזמן" וגם אם הוא לא באמת מת, הוא לא יקדם אתכם אל עבר המשרה הנחשקת. אל תהססו לפנות למכרים, מנהלים או מגייסות בלינקדין, להפך - החיפוש, המאמץ וניסוח ההודעה, מהווה יתרון גדול יותר מאשר לקבל מכם קורות חיים במערכת. אל תפחדו לנצל את הקשרים שלכם, את חבר של אבא שלכם שמכיר מישהו ויכול לספק המלצה. אל תחששו לעשות Follow-up לתהליכי עבודה שמתעכבים (ארבעה ימים הם מספיק זמן של שקט כדי לשלוח מייל ולהגיד ולשאול).

 

 1. חטא הריצוי- מי מאיתנו לא היה בסיטואציה שבה פעל מתוך רצון לרצות את הסביבה, אפילו כשזה בא על חשבון האינטרס האישי שלו? בזמן חיפוש עבודה זכרו שמטרתכם היא לרצות רק את עצמכם. לא את בת/בן הזוג ולא את ההורים, כי לא הם מגיעים לעבודה בכל יום. היעד שלכם הוא להגיע למקום שאתם בחרתם, שאתם יודעים שהוא טוב עבורכם ושתהיו שלמים איתו. הריצוי אמנם ישמח אתכם ואותם בשלב חתימה על החוזה, אבל לא לטווח הארוך.

 

 1. חטא הזמן- לחפש עבודה זו עבודה, ויש שיקראו לזה גם מלחמה. חשוב שתדעו איך לנצל את הזמן שלכם ואיך לבחור את המלחמות שלכם. זכרו שכל תהליך עבודה סטנדרטי, מרגע התחלתו, מכיל לפחות 3 ראיונות ומטלת בית שכנראה תצטרכו להציג. לאור-זאת, כדאי שתחשבו עם עצמכם, לפני שתבחרו להתחיל תהליך חדש עם חברה, אם יש לכם מספיק זמן. כמו בעולם הדייטים, אתם רוצים תמיד להשאיר רושם חיובי גם אם בחרתם מסיבה כזאת או אחרת לא להמשיך הלאה. אל תתחילו עבודות בית לפני שאתם מבינים שזו משרה שאתם באמת חושקים בה ואל תתחילו תהליכים אם אין לכם מספיק זמן או רצון.

 

 1. חטא הפזיזות- אם רצינו אתכם, כנראה שנחכה לכם עוד כמה ימים בסבלנות. כן, אני כמגייסת ממליצה למועמדים שלי לסיים את כל התהליכים שבהם הם נמצאים, ומבקשת מהם, כשהגענו לישורת האחרונה, לזרז את המקומות האחרים שבהם הם מתמיינים כדי להגיע לשלב החוזה ביחד. לכם, כמועמדים, כדאי שיהיו בסוף תהליך חיפוש העבודה לפחות שתי הצעות ביד. אז תוכלו באופן שקול ולא בפזיזות, כאשר יש לכם את כל הנתונים מול העיניים, שחור על גבי לבן, לקבל את ההחלטה הנכונה שתהיו שלמים איתה. (וכן, אני גם ממליצה על זה כי אני מאמינה גדולה ב-SimilarWeb ובמה שיש לנו להציע).

 

10. חטא המגייסת- אז גם אנחנו, המגייסות, חוטאות. כמה תהליכים סיימתי עם הסתכלות אחורה והבנה שיכולתי לעשות את זה מהר יותר, יעיל יותר, חיובי יותר, מקצועי יותר, טוב יותר. שיכולתי להודיע מוקדם יותר שאנחנו לא מתקדמים הלאה, שיכולתי להתקשר ולא לשלוח מייל או הודעה, שיכולתי לשקף את המצב טוב יותר, שיכולתי ללוות את המנהל המגייס בצורה טובה יותר.

אז זה הזמן שלי להגיד שגם אנחנו חוטאות, ולנצל את הבמה שניתנה לי פה כדי לבקש סליחה.

אסכם ואומר שאם כולנו נקדיש את יום כיפור, הסגר והימים הקרובים כדי לעשות חשבון נפש, והשנה "נחטא" פחות - נהיה פחות אימפולסיביים, יהירים, פזיזים, מרצים ובעלי הערכה עצמית גבוהה יותר, עם אומץ להיות אקטיביים - לבדוק, לשאול ולתת פידבק בדרך; תהליכי העבודה יהיו נעימים יותר, יעילים יותר, טובים יותר ויעזרו לכם למצוא את המקום הטוב ביותר עבורכם לשנים קדימה.

 

מחפש עבודה בתחום הטכנולוגי? 

מוזמן להיכנס ללינק למטה ולשלוח קו"ח, אנחנו נדייק עבורך את המשרה הבאה

ידוע לך גם על חברים שמחפשים עבודה בתחום? מוזמן לעזור להם גם ולשלוח אלינו קו"ח שלהם

להגשת קו"ח

3 תגובות

 1. Very well written. I completely agree.
 2. כל מילה, פנינה. כתוב נפלא!
 3. כתבה יפה מאד! תודה יערה על השיתוף

כתיבת תגובה