10 צעדים שמומלץ לעשות כשמתחילים עבודה חדשה

זמן קריאה כ- 3 דקות

תמיד מרגש להתחיל עבודה חדשה. הזדמנויות חדשות, אוירה חדשה, סביבה חדשה והיכרות עם אנשים חדשים. עם זאת, זה גם מלחיץ. צריך ללמוד את התפקיד החדש, להכיר את מקום העבודה, הסביבה החדשה והאנשים. חשוב לנו להוכיח את עצמינו ולהראות לבוס החדש שלנו שהוא קיבל את ההחלטה הנכונה כשבחר בנו לתפקיד.

ריכזנו עבורכם 10 צעדים שחשוב לעשות כשמתחילים עבודה חדשה:

1.תאמו ציפיות עם הבוס שלכם
במהלך השבוע הראשון, המנהל המקצועי יערוך עימכם פגישה מקצועית ובמסגרתה יחשוף את ציפיותיו מעבודתכם. הקפידו לברר למה הוא מצפה מכם בכל פרק זמן: בשבוע הראשון, בחודש הראשון, ברבעון הראשון ובחודשים הבאים. אם לא לגמרי ברור לכם, שאלו שאלות ותבררו בדיוק מה מצופה מכם במסגרת התפקיד. אם יהיה צורך, קבעו לאחר חודש, פגישה נוספת עם הבוס ובמסגרתה עשו Fine tuning - הגדירו יעדים ותאמו ציפיות, כך תראו לבוס שלכם שאתם מוכווני ביצועים.

2.חדשו את הקשר עם אנשי הקשר הקודמים שלכם
אם נשארתם באותו התחום וגם אם עברתם לתחום חדש, שלחו לאנשי הקשר הקודמים שלכם מייל קצר (אפשר לשלוח לכולם גם ב-BCC), עדכנו אותם שעברתם לתפקיד חדש, ספרו להם בקצרה על החברה ותנו להם את פרטי הקשר החדשים שלך. אם אתם מצפים או מעוניינים לעבוד עם אנשים אלה גם במסגרת עבודתכם החדשה, עדכנו אותם שתשמחו ליצור איתם קשר באופן מקצועי בקרוב ואתם מצפים לעבוד איתם.

3. הכינו מראש "נאום מעליות" ונצלו הזדמנויות לשיווק עצמי
זה אולי לא תמיד מרגיש לכם טבעי לדבר על עצמכם, אבל זה הכרחי. כשאתם מתחילים לעבוד במקום חדש, הקולגות שלכם ועובדים נוספים בחברה ירצו לדעת קצת עליכם: מאיזה חברה הגעתם, מה היה תפקידכם בחברה, מה תפקידכם הנוכחי ולמה הבוס שלכם גייס דווקא אתכם על פני מועמדים אחרים. סביר להניח שרובם לא ישאלו אתכם שאלות אלו באופן ישיר ולכן, מומלץ להכין "נאום מעליות" קצר. הכוונה לפירוט קצר ומקצועי אודותיכם: מקום העבודה הקודם שלכם, תפקידכם, הקולגות שלכם/ ספקים/ לקוחות מעניינים. חשוב שבין השורות יבינו את הערך המוסף שלכם. שיחה קצרה זו היא במקרים רבים, הרושם הראשוני שתצרו, לכן כדאי להתכונן מראש.

4. הציגו את עצמכם
סביר להניח שביום הראשון לעבודה, הבוס שלכם או מנהלת משאבי האנוש יעשו לכם סיור קצר ויציגו אתכם לכמה עובדים. יתכן שלא תזכרו את כל השמות והתפקידים של חלק מעובדים אלה לכן, אם אתם מוצאים את עצמכם בסיטואציות חברתיות: במטבח, לפני ישיבה, ביום גיבוש וכו', נצלו את ההזדמנות ותזמו שיחה. הציגו את עצמכם בפני העובדים וכמובן שאלו עליהם. זה אמנם צעד קטן אך בהחלט יתרום ליחסי העבודה שלכם עם העובדים בחברה.

5. צרו קשרים וטפחו חברויות בעבודה
ברגע שתבינו מיהם העובדים איתם יש לכם אינטראקציה גבוהה בעבודה, הקפידו לחזק את הקשר איתם, קבעו לצאת יחד לארוחת צהרים. כך תוכלו להכיר אותם טוב יותר וללמוד מהם על החברה ועל העובדים. במסגרת ארוחת הצהרים, שאלו אותם שאלות, תבקשו טיפים, תבררו כיצד הם מתמודדים עם לקוחות וכו'. רוב העובדים, ישמחו לשתף איתכם פעולה ולתת לכם טיפים, מעבר לכך הם אפילו יראו זאת כמחמאה שבחרתם לשאול דווקא אותם.

6. היו קשובים ושימו לב
ביום הראשון לעבודה, סביר להניח שקיבלתם ממנהלת משאבי האנוש "חוברת לעובד החדש בחברה", בחברות, קודים התנהגותיים על פיהם יש לנהוג בחברה. לעיתים קרובות דווקא הקודים החשובים ביותר, לא כתובים. חשוב שתשימו לב להתנהגות העובדים בזמן פגישות וישיבות המתקיימות בחברה, צפו בהתנהגותם כלפיכם וכלפי עובדים אחרים. כך תוכלו להבין את האווירה הכללית בחברה, וההיררכיה.

7. שימו לב לקוד הלבוש
ביום הראשון לעבודה שימו לב ללבוש העובדים בחברה, כך תוכלו להבין מהו קוד הלבוש הנהוג בחברה בהיעדר מדריך כתוב בנושא. תוכלו להתאים את המלתחה שלכם למקום העבודה החדש ולאוהבי השופינג ביניכם, יהיה תירוץ מעולה לצאת לשופינג סופר חשוב:)

8. הכירו את סביבת העבודה שלכם
חשוב שתכירו את סביבת העבודה הקרובה שלכם ותוכלו להתמצא בקלות במרחב החדש שלכם. דעו היכן ממוקמים המטבח, המדפסת, מכונת הצילום, חדרי הישיבות והמשרדים של העובדים איתם יש לכם רמת אינטראקציה גבוהה. בדקו האם יש מקומות נחמדים באזור המשרד לארוחות צהרים (תמיד חשוב לדעת). כשמכירים היטב את סביבת העבודה הקרובה, מרגישים הרבה יותר נוח.

9. Know IT - is important
אם לא הכירו לכם את מנהל ה-IT בחברה, חשוב שתזמו איתו היכרות. וודאו שהגדרות המייל שלכם באאוטלוק תקינות, הכירו את הטלפון במשרד, למדו לבצע שיחות ועידה, שיחות סקייפ או כל טכנולוגיה אחרת לתקשורת הנהוגה בחברה. וודאו שהמייל שלכם ואנשי הקשר שלכם מוגדרים נכון בטלפון הנייד, בדקו כיצד ניתן להתחבר מרחוק ועם מי ניתן ליצור קשר לתמיכה טכנית בעת הצורך.

10. הכי חשוב - זכרו ליהנות!
חייכו, תהיו שמחים ותנו לעצמכם ליהנות מההתרגשות והרעננות בחודשי העבודה הראשונים, מהתקופה בה בכל יום אתם לומדים משהו חדש לגמרי. יגיע זמן שהעבודה שלכם תיכנס לשגרה, תהיה פחות מאתגרת ופחות מעוררת השראה. דעו שאתם ברי מזל – במקום בו אתם נמצאים היום!

מחפשים עבודה חדשה? בדקו אם יש משרות המתאימות לכם

שיהיה בהצלחה!

 

אין תגובות עד כה

כתיבת תגובה