חברה קטנה או גדולה?

זמן קריאה כ- 2 דקות

שאלת השאלות שחלקנו שואלים את עצמנו כשאנחנו מחפשים את מקום העבודה הבא: מה עדיף בעצם – להתברג בארגון גדול או לחפש חברה קטנה? אפשר להסתכל על שני פרמטרים לדוגמא, ולראות ששניהם למעשה מהווים גם טיעון בעד וגם טיעון נגד בנושא:

מדוע ארגון גדול?

יציבות – ישנם אנשים שמאוד מעריכים את היציבות היחסית שיש בארגונים גדולים. בשוק העבודה התנודתי לעתים, רבים יעדיפו להתברג בחברה "מסודרת" כלכלית שסיכוייה "לפשוט את הרגל" בעתיד הנראה לעין, קלושים עד אפסיים.

הזדמנויות קידום – ארגון גדול, עם מחלקות רבות ותפקידים רבים, נתפס פעמים רבות כמקום שיש לאן להתפתח בו ולהתקדם "במעלה המסדרון" לתפקידים שונים או אפילו רוחבית לעבור ממחלקה X למחלקה Y באותו סוג תפקיד.

מדוע ארגון קטן?

יציבות – הנסיון מלמד שפעמים רבות, דווקא הארגונים הגדולים הם הראשונים לפטר עובדים, עקב שינויים רה-ארגוניים, כוונות של התייעלות וסיבות אחרות. אנשים שהיו בטוחים שמצאו את מקום העבודה שלהם עד לפנסיה, מוצאים את עצמם לפתע בחוץ.

הזדמנויות קידום – מה שחלק לא יודעים, הוא שפרמטר אפשרויות הקידום בחברה גדולה כלל אינו מובן מאליו. ככל שהארגון גדול ומסועף ובנוי ממחלקות ותתי-מחלקות, קיימת לעתים תופעת מידור במסגרתה לכל אחד יש את התפקיד הספציפי שלו וכל אחד אחראי על נישה קטנה, מה שיכול להקשות על סיכויי קידום או תזוזה למשבצת אחרת כי התפקיד נשאר מאוד צר בסופו של יום. בנוסף, בדרך לתפקיד הבא אליו שאפת בחברה, לעתים עומדים בדרכך יותר אנשים בשרשרת ההירארכית בארגון, שכבר נמצאים שם לפניך. בארגון קטן לעומת זאת, "הדרך למעלה" קצרה יותר – וגם רואים אותך יותר: אתה בולט. בין אם לטובה, או לרעה.

לסיכום, השיקולים הם לכאן ולכאן אולם עליכם להכיר את עצכם ולדעת באיזה שלב בקריירה אתם נמצאים ומה אתם מחפשים. אם אתם מחפשים "שורה לרזומה", מקום עבודה בינלאומי מוכר ובעל שם יכול לעזור למיתוג שלכם בעיני המעסיק הפוטנציאלי הבא. אם אתם מעוניינים לייצב את מצבכם הכלכלי, ייתכן שסטרט-אפ מתחיל אינה האופציה הראשונה בה כדאי לבחור..

אם אתם רוצים דווקא להביא לידי ביטוי יזמות ורוח חדשה, אולי עדיף לנסות את מזלכם דווקא בחברה קטנה, צעירה ודינאמית בה תוכלו לקדם יכולות וכישורים בצורה יעילה, מהירה ודומיננטית יותר, ולבלוט באופן החיובי שיקדם אתכם במהירות לעבר הגשמת השאיפות המקצועיות שלכם.

כך או כך, שיהיה בהצלחה!

חברה גדולה או חברה קטנה, הכנסו עכשיו לעמוד המשרות שלנו ותהיו בדרך לתפקיד הבא שלכם.

הכותבת, הילה נוימן מוסקוביץ', היא רכזת גיוס בקבוצת אקסטרים.

אין תגובות עד כה

כתיבת תגובה